2022. június 27-30. között a két végzős osztály vett részt a Bethlen Alapkezelő és Magyarország Kormánya támogatásával megvalósult kiránduláson. A pályázatra 2020-ban jelentkeztünk, de a járványhelyzet miatt csak a ballagás utáni időszakban, a nyári szünetben tudtunk elindulni.
A kirándulás célja a határon túli magyar kultúra megismerése.
Hétfőn reggel 7 órakor indultunk. Idegenvezetőnk Varjú Zoltán a buszon már várt minket és egy rövid tájékoztatás után a magyar határtól pár kilométerre fekvő Kassa felé vezetett utunk… Kassán ellátogattunk a Miklós börtönhöz, ami a kegyetlenségeiről hírhedt kassai hóhér, Miklós után kapta nevét. A gótikus stílusban épült, 300 évig börtönként szolgáló polgárház megtekintése után sétánk II. Rákóczi Ferenc török emigrációjának emléket állító az eredeti hű másolataként álló rodostói háznál folytatódott, ahol idegenvezetőnk sok érdekességgel egészítette ki II. Rákóczi nagyságos fejedelemről tanultakat. Következő állomásunk a Szent Erzsébet székesegyház, ismertebb nevén a kassai dóm volt. Méltó módon megemlékeztük a fejedelem, az édesanyja, Gróf Zrínyi Ilona és Gróf Bercsényi Miklós szarkofágjánál. Megcsodáltuk a hangulatos belváros méltán híres épületeit, a Kassai Állami Színházat, Lőcsei-házat, Orbán tornyot, a Szentháromság templomot, érseki palotát és a városházát. A kassai zenélő szökőkútnál egy rövid időre megpihentünk. A délutáni órákban felkerestük Közép-Európa legnagyobb erődítményét, Szepes várát, Szapolyai János magyar király születésének helyét.
A második napon a közös reggeli után Poprádra indultunk és ellátogattunk a Poprádi Tátraalja Múzeumba. A múzeumot bejárva megismerhettük Poprád városának és környékének történelmét. Napi kirándulásunkat a természetben folytattuk, a Magas Tátrában túráztunk. A Csorba tónál indult vadregényes utunk, előtte elidőztünk a tó déli partján található Szentiványi emléktáblánál. Innen a Poprádi tó irányába folytattuk túránkat. A Poprádi tó fölött magasodó Oszterva sziklafala impozáns látványt nyújtott. Az erdőn át vezető, enyhe emelkedővel kísért túra végére kellemesen elfáradtunk.
A következő napon reggel 9-kor indultunk a csodálatos Lőcse városába. A Pál mester téren elhelyezkedő, a régi városháza épületében működő Szepesi Múzeumban idegenvezetőnk elbeszélésében megelevenedett Jókai A lőcsei fehér asszony című művének története. Lőcse városa felett magasodik 781 méteren a Mária hegy, amely minden júliusban keresztény zarándoktalálkozó helyszínévé válik. Meredek kaptató vezetett a Mária hegy tetején lévő neogótikus Mária templomhoz. A hőséggel viaskodva jutottunk fel a hegytetőre, de a templom alatt elterülő rétről szemünk elé táruló gyönyörű kilátás hamar kárpótolt bennünket. A túra a Tamásfalvi kilátóhoz vezetett, ahonnan a Nemzeti Park csodás panorámája fogadott. Jól belátható innen a Hernád áttörése és a Fehér patak szurdoka.
Utolsó napunkon reggel első állomásként Tátralomnicra utaztunk, ahol meglátogattuk a Tátra Nemzeti Park Múzeumot. Késmárkon megemlékeztünk II. Rákóczi Ferenc nevelőapjának, Erdély fejedelmének, Thököly Imrének sírjánál. Meglátogattuk a cipszer fatemplomot, ami igazán különleges élmény volt. A templom méltán része az UNESCO világörökségének. Végül Eperjesre érkeztünk. A városközpontban sétálva ismerkedtünk a város hangulatával, megcsodáltuk a belváros csodás épületeit.
Innen hazafelé vettük az utunkat. Sok új élménnyel és tapasztalattal tértünk vissza.












